Sports

3-1 ο Παναθηναϊκός την Λαμία – Εντυπωσιάζουν οι… μπέμπηδες του Δώνη

Δημοσιεύτηκε

στις

Τα… τρομερά παιδιά του Δώνη έβγαλαν χαρακτήρα στο δεύτερο ημίχρονο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Εμμανουηλίδη νίκησαν 3-1 την Λαμία, σβήνοντας το -6 και κάνοντας το «2 στα 2»!

Παρά το προβλήματα και την διοικητική αστάθεια, ο Παναθηναϊκός μέσα στο γήπεδο βγάζει υγεία! Οι… μπέμπηδες του Γιώργου Δώνη «έσβησαν» από τη δεύτερη αγωνιστική το -6 και παρότι η Λαμία ισοφάρισε, έδειξαν χαρακτήρα και κατάφεραν να πάρουν μια ακόμα νίκη, κερδίζοντας στο τέλος το χειροκρότημα!

Έτσι έπαιξαν

Με δύο αναγκαστικές αλλαγές σε σχέση με την νικηφόρα πρεμιέρα στην Ξάνθη παρατάχθηκε ο Παναθηναϊκός, καθώς τόσο ο Χρήστος Δώνης όσο και ο Βαγγέλης Οικόνομου τέθηκαν εκτός μάχης εντός της εβδομάδας.

Ο Γιώργος Δώνης επέλεξε τον Διούδη κάτω από τα δοκάρια. Τους Μαυρομμάτη, Πούγγουρα και Κολοβέτσιο στο κέντρο της άμυνας, τον Ινσούα αριστερό μπακ χαφ και τον Κουλιμπαλί δεξί. Κουρμπέλης και Στάϊκος στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Μπουζούκης και Χατζηγιοβάνης πίσω από τον Μουνιέ σε διάταξη 3-4-2-1.
Ο Μπάμπης Τεννές ξεκίνησε με τον Μελισσά στην εστία. Ασίγκμπα, Αναστασιάδης και Αντέτζα οι τρεις στην άμυνα. Βασιλαντωνόπουλος δεξιά, Βάντερσον αριστερά. Δημούτσος και Μπλάζιτς οι δύο «κόφτες». Καραγκούνης και Επστάιν περιφερειακά του Μπαράλες.

Χαράμισε το… δώρο!

Σε ένα ΟΑΚΑ που σε τίποτα δεν θύμιζε έδρα και ειδικά την Λεωφόρο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε μόλις στο 15᾽ να πάρει κεφάλι στο σκορ και χωρίς προηγούμενως να έχει επιβληθεί στο γήπεδο ή να έχει δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις για την άμυνα της Λαμίας. Ένα… δώρο από το παιχνίδι το ίδιο, χάρη στην πίεση που έβαλε ψηλά στην μπάλα το «τριφύλλι» και έφερε το κλέψιμο και την κόντρα που έβαλε ο Αναστασιάδης στο σουτ του Μπουζούκη, με την μπάλα να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στο πλεκτό.

Με ένα γκολ νωρίς που διώχνει το άγχος, θα περίμενε κανείς έναν καλύτερο Παναθηναϊκό. Κάτι που δεν συνέβη. Η ομάδα του Δώνη δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα, ούτε και να δημιουργήσει, έχοντας σημαντικό πρόβλημα στην μεσαία γραμμή.

Η Λαμία από το 25᾽ και μετά βγήκε από το καβούκι της και βρήκε γκολ από στημένη φάση στο 36᾽. Η ανασταλτική συμπεριφορά του Παναθηναϊκού ήταν απαράδεκτη, έχασε την κομπίνα, έχασε και τον Αντέτζο στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια.

Γκολάρα Εμμανουηλίδη, 3-1 και… καθάρισε!

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Γιώργος Δώνης θέλησε άμεσα να αλλάξει την κακή εικόνα της ομάδας του και να φέρει άλλα πράγματα πάνω στο χορτάρι. Γύρισε το σύστημα σε 4-2-3-1 και έβαλε τους Καμπετσή και Γιόχανσον αντί των Κουλιμπαλί και Πούγγουρα. Ο Γιόχανσον έπαιξε δεξί μπακ και ο Καμπετσής πέρασε στην κορυφή της επίθεσης. Στο 57᾽ μάλιστα ο Εμμανουηλίδης άλλαξε τον Μουνιέ που ήταν αρνητικός.

Ο Παναθηναϊκός λειτούργησε καλύτερα στην κυκλοφορία της μπάλας, είχε τον έλεγχο αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει. Έβαζε πίεση αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Μία εξαιρετική δομημένη επίθεση, όμως, στο 70᾽ ήταν αρκετή για να φέρει το γκολ! Το «τριφύλλι» γύρισε την μπάλα με υπομονή, ο Καμπετσής βρήκε υπέροχα με κάθετη σε μικρό χώρο τον Εμμανουηλίδη και ο πιτσιρικάς πήρε το αίμα του πίσω για τις ευκαιρίες στα Πηγάδια.

Γύρισε άψογα το σώμα του και με άπιαστο διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στο πλεκτό για το 2-1, σηκώνοντας στο πόδι το ΟΑΚΑ!

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα τεράστιο βήμα για την νίκη και στο 87᾽ έβαλε το… κερασάκι! Ο Χατζηγιοβάνης κέρδισε το πέναλτι μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια, ο Κουρμπέλης εκτέλεσε εύστοχα για το 3-1 και το «τριφύλλι» έκανε το 2 στα 2 και έσβησε το γρηγορότερο δυνατό το -6!

ΜΑΝ OF THE MATCH: Δημήτρης Εμμανουηλίδης. Ήρθε από τον πάγκο και με μία εξαιρετική ενέργεια έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό σε ένα κομβικό σημείο. Έδειξε δείγματα του τεράστιου ταλέντου που διαθέτει και… ρέφαρε για τις χαμένες ευκαιρίες στα Πηγάδια, πετυχαίνοντας ένα γκολ σαφώς πιο σημαντικό, ένα τέρμα που «ξεκλείδωσε» την νίκη για την ομάδα του απόψε στο ΟΑΚΑ.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Δημήτρης Κουρμπέλης. Στο δεύτερο μέρος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, ήταν σημαντικός στην κυριαρχία του Παναθηναϊκού στην μεσαία γραμμή και έβαλε τέλος στην σεμνή τελετή με το πέναλτι στο φινάλε.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ντένις Επστάιν. Από τον έμπειρο εξτρέμ θα περίμενε πολλά περισσότερα απόψε η Λαμία αλλά δεν τα βρήκε ποτέ. Εκτός παιχνιδιού ο Γερμανός ποδοσφαιριστής.

Η ΓΚΑΦΑ: Η άμυνα της Λαμίας επέτρεψε στο γκολ του Παναθηναϊκού να αλλάζουν πάσες οι παίκτες του Δώνη μέσα στην περιοχή και το… πλήρωσαν με το γκολ που εν πολλοίς έκρινε την αναμέτρηση.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Καλή η διαιτησία του Τσαμούρη. Σωστή η υπόδειξη πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA.GR: Τα τρομερά μωρά του Δώνη έκαναν το 2 στα 2 και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να σβήσει άμεσα την αρνητική βαθμολογία που είχε εξαιτίας της απαράδεκτης διοίκησης Αλαφούζου. Οι «πράσινοι» έδειξαν χαρακτήρα στο δεύτερο μέρος, πίεσαν, βρήκαν γκολ και πήραν ένα πολύ σημαντικό «τρίποντο».

Σχολιασε

ΑΦΗΣΕ ΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Sports

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – Νταρουσάφακα 75-67

στις

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πραγματοποίησε μία ακόμα άσχημη εμφάνιση, έφτασε στο σημείο να κινδυνεύσει από την ουραγό Νταρουσάφακα, αλλά ο εκπληκτικός Ντίνος Μήτογλου ήταν εκείνος που «ξύπνησε» και τους υπόλοιπους συμπαίκτες του με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να φτάσουν στη νίκη με 75-67 και στο 6-6 ρεκόρ στη φετινή EuroLeague

Το βέβαιο είναι ένα. Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει μεγάλο αγωνιστικό πρόβλημα, το οποίο τείνει να γίνει… άλυτο ύστερα από 12 αγωνιστικές στην EuroLeague. Μετά τις τρεις σερί ήττες, είδε τον… Χάρο με τα μάτια του για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα στο κλειστό του ΟΑΚΑ και μάλιστα απέναντι στην τελευταία της κατάταξης Νταρουσάφακα, η οποία μετρούσε μόνο μία νίκη στη φετινή διοργάνωση.

Παρόλα αυτά λίγο έλειψε να γνωρίσει μία ακόμα ήττα και να έστηνε ανυπέρβλητα εμπόδια στην προσπάθεια για πρόκριση στα playoffs. Ο Ντίνος Μήτογλου ήταν εκείνος που έσωσε την παρτίδα για την ομάδα του, τόσο χάρη στη συνολική του εικόνα στο παρκέ, όσο και στο περίσσιο πάθος που έβγαλε στο τελευταίο τρίλεπτο και δη τη στιγμή που η Νταρουσάφακα είχε φέρει το ματς στα ίσια (65-65) και έμοιαζε έτοιμη να κάνει τη μεγάλη έκπληξη!

Ο διεθνής φόργουορντ τελείωσε το ματς έχοντας 20 πόντους (ρεκόρ καριέρας!) με 6/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ και 27 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης! Ουσιαστικά έσπρωξε την ομάδα του σε ένα σερί 10-0 με το οποίο έδιωξε τους «εφιάλτες» από το ΟΑΚΑ και επανέφερε την ηρεμία στις τάξεις των φιλάθλων οι οποίοι δυσανασχετούσαν με το θέαμα που αντίκριζαν για άλλη φορά από την ομάδα τους. Πλέον, και παρά την κακή εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός αγόρασε ηρεμία ενόψει της διπλής αγωνιστικής με τα δύο πολύ δύσκολα ματς κόντρα σε Ρεάλ εκτός και Αρμάνι εντός.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το ματς σε σχέση με τις προηγούμενες αναμετρήσεις της EuroLeague, ειδικά στην επίθεση όπου έβρισκε τους τρόπους να φτάνει στο καλάθι της Νταρουσάφακα. Μάλιστα στο πεντάλεπτο είχε διαφορά 9 πόντων (15-6) με 4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 4/4 βολές και τον Ντίνο Μήτογλου να οδηγεί τους «πράσινους» στο σκοράρισμα. Μάλιστα ο Πασκουάλ επέλεξε να ξεκινήσει με τον Παπαγιάννη, αλλά η αποχή του ήταν… εμφανέστατη. Ουσιαστικά ήταν ο αδύναμος κρίκος της άμυνας, αφού η Νταρουσάφακα είχε πετύχει 8 από τους 10 πόντους της (στο 18-10 του 6′) μέσα από τη ρακέτα και απέναντι στον υψηλόσωμο σέντερ.

Παρά την είσοδο του Λάσμε, η τουρκική ομάδα μπόρεσε να εκμεταλλευτεί κάποια λάθη των «πρασίνων» στο πρώτο δεκάλεπτο και να φέρει το ματς στο καλάθι (18-16 στο 9′) αλλά με ένα γρήγορο 4-0 ο Παναθηναϊκός έκλεισε την περίοδο με 22-16 έχοντας συνολικά 6/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/7 βολές έναντι 8/11 δίποντα της Νταρουσάφακα, 0/3 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάλιστα ο Καλάθης είχε προλάβει να μοιράσει στο πρώτο δεκάλεπτο έξι ασίστ!

Εξίσου δυναμικά μπήκε ο Παναθηναϊκός και στην δεύτερη περίοδο με αποτέλεσμα να στείλει την διαφορά και στους 10 πόντους (26-16) χωρίς ωστόσο να εντυπωσιάζει με την εμφάνισή του. Η Νταρουσάφακα ήταν η… γνωστή Νταρουσάφακα της φετινής EuroLeague, δίχως να έχει πολλά πράγματα να παρουσιάσει. Λογικό και επόμενο ο μέτριος (σε γενικές γραμμές) Παναθηναϊκός να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα, δίχως να απειλείται ουσιαστικά, αλλά και χωρίς να μπορεί να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ.

Στο 17′ έστειλε την διαφορά στους 11 πόντους (37-26) η οποία ήταν και η μεγαλύτερη τιμή της μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (43-32). Ο Γκιστ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να φτάσει τους 9 πόντους (με 3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 4 ριμπάουντ) ενώ πολλές επιθετικές «ανάσες» έδινε και ο Λάνγκφορντ (10π., 3/5δίπ., 4/6β.) Οι «πράσινοι» έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας 14/24 δίποντα, μόλις… 2/3 τρίποντα, 9/13 βολές, 9 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 4 κλεψίματα. Από την άλλη η Νταρουσάφακα μέτρησε 16/27 δίποντα και 0/4 τρίποντα ενώ οι παίκτες της είχαν υποπέσει σε 10 λάθη.

Στο ίδιο μοτίβο και το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Παναθηναϊκός να μην μπορεί να αυξήσει την διαφορά και η Νταρουσάφακα να… καταφέρνει να μένει στο ματς χάρη στις βολές από τα γρήγορα φάουλ των γηπεδούχων με αποτέλεσμα να στείλουν τους αντιπάλους τους από νωρίς στο bonus. Μπορεί να κρατούσαν διαφορά 10 πόντων (53-43 στο 26′) αλλά δεν… πήγαινε πιο πάνω. Αντίθετα με ένα 10-4 στο τελευταίο τετράλεπτο μείωσαν στους τέσσερις πόντους (57-53) και ουσιαστικά μπήκαν και πάλι στον αγώνα και στη διεκδίκηση της νίκης.

Κάτι που αποδείχθηκε εκ των υστέρων αφού στο 32′ η Νταρουσάφακα μείωσε στον πόντο (61-60) αλλά έχασε την ευκαιρία ακόμα και να ισοφαρίσει μετά την άστοχη βολή του Σαβάς στο γκολ φάουλ. Κάτι που έγινε αργότερα με την Νταρουσάφακα να ισοφαρίζει σε 65-65 στο 37′ και να κάνει το ματς ντέρμπι! Η δυσαρέσκεια στο ΟΑΚΑ, σε συνδυασμό με τον φοβερό Μήτογλου έσπρωξε τον Παναθηναϊκό σε ένα σερί 10-0 με το οποίο κατάφερε να «καθαρίσει» με την υπόθεση της νίκης.

Σήμερα το Παγκρήτιο θα επιθεωρήσει και κλιμάκιο της UEFA

Συνάντηση με το κλιμάκιο της Εκτελεστικής Επιτροπής της Ελληνικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας, αποτελούμενο από τον Περικλή Λασκαράκη και τον Παναγιώτη Παπαχρήστο, είχε χθες ο δήμαρχος Ηρακλείου, Βασίλης Λαμπρινός, στα πλαίσια της επιθεώρησης που έγινε ώστε να χρησιμοποιείται το Παγκρήτιο στάδιο ως έδρα της Εθνικής Ομάδας.

Στη συνάντηση, η οποία πραγματοποιήθηκε παρουσία του αντιδημάρχου Αθλητισμού, Κώστα Βαρδαβά, και του προέδρου της ΕΠΣΗ Ηρακλείου, Νίκου Τζώρτζογλου, ο Δήμαρχος επανέλαβε την επιθυμία του Δήμου να συνεργαστεί με τους ανθρώπους της Ομοσπονδίας, ώστε το Ηράκλειο να γίνει η έδρα της Εθνικής Ελλάδος για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2020.

«Η πόλη μας διαθέτει τις εγκαταστάσεις, την τεχνογνωσία και το ανθρώπινο δυναμικό για να προσφέρει στην Εθνική Ελλάδος την καλύτερη δυνατή φιλοξενία. Κυρίως, διαθέτουμε φίλαθλο κοινό που έχει αποδείξει πολλές φορές ότι αγαπά την Εθνική και την στηρίζει με πάθος, αλλά κόσμια, όποτε εμφανίζεται στο Ηράκλειο», τόνισε ο κ. Λαμπρινός μετά την ολοκλήρωση της συνάντησης.

Ακολούθησε αυτοψία των παραγόντων της ΕΠΟ, του τιμ – μάνατζερ της Εθνικής, Άγγελου Μπασινά, και κλιμακίου της Τεχνικής Επιτροπής της Ομοσπονδίας στο Παγκρήτιο Στάδιο. Ο έλεγχος ήταν λεπτομερής και διαπιστώθηκε ότι το Στάδιο βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση, ωστόσο απαιτούνται ορισμένες βελτιωτικές παρεμβάσεις ώστε να καταστεί απολύτως κατάλληλο να φιλοξενήσει τα προκριματικά του EURO. Από πλευράς Δήμου Ηρακλείου εκφράζεται η συγκρατημένη αισιοδοξία ότι η συνεργασία θα προχωρήσει και το Παγκρήτιο θα γίνει η έδρα της Εθνικής για τα επόμενα χρόνια.

Sports

Αγκαλιά με τον τίτλο ο ΠΑΟΚ!

στις

Η ΑΕΛ προηγήθηκε κι έβαλε δύσκολα! Όμως με την δύναμη της έδρας, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με πέναλτι του Πρίγιοβιτς και παίζοντας ένα ημίχρονο με παίκτη παραπάνω, πήρε την πολύτιμη νίκη (2-1) με το… χρυσό γκολ του Άκπομ!

Ο ΠΑΟΚ γνώριζε το αποτέλεσμα στην Ξάνθη και ξεκίνησε το ματς με στόχο να πάρει το τρίποντο αυξάνοντας τη διαφορά στο +8 από το δεύτερο Ολυμπιακό. Οι επιλογές του Ραβζάν Λουτσέσκου είχε έναν «πονοκέφαλο» να λύσει πριν την έναρξη του αγώνα με την ΑΕΛ. Ποιος θα ήταν ο αντικαταστάτης του Δημήτρη Πέλκα, ο οποίος τραυματίστηκε στην προπόνηση της Παρασκευής και δεν ήταν διαθέσιμος. Η απάντηση: Ομάρ Ελ Καντουρί. Μετά από περίπου τρείς μήνες ο Αμρ Ουάρντα (τελευταία φορά ήταν στο Πανιώνιος – ΠΑΟΚ 0-1) βρισκόταν στο αρχικό σχήμα του «Δικεφάλου», ενώ τη θέση του τιμωρημένου Κάνιας πήρε ο Πόντους Βέρνμπλουμ.

Από την άλλη πλευρά ο Τζιανλούκα Φέστα ξεκίνησε το ματς παρατάσσοντας στην Τούμπα ένα σχήμα με πολυπρόσωπη άμυνα και μοναδικό προωθημένο τον Νούνιτς.

ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ, ΑΛΛΑ…

Ο αγώνας ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τους «ασπρόμαυρους», οι οποίοι από το πρώτο λεπτό έψαχναν τρόπους για να διασπάσουν την πολυπρόσωπη «βυσσινί» άμυνα. Πότε με τον κεφάτο Ουάρντα από τα αριστερά, πότε με τις πλαγιοκοπήσεις από τα δεξιά του Λημνιού και με εμφανή διάθεση να πιέσουν στα 3/4 του γηπέδου, ο ΠΑΟΚ αναζητούσαν το γκολ, που θα έδιωχνε το άγχος και θα έκαναν πιο εύκολο το έργο τους.

Οι πρώτες δύο καλές στιγμές ήταν  από… αέρος. Πρώτα στο 22’ με την κεφαλιά του Κρέσπο, που έδιωξε με υπερένταση ο Κρίστινσον και τρία λεπτά αργότερα με την κεφαλιά του Ουάρντα να στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

… ΤΟ ΓΚΟΛ Η ΑΕΛ!

Στην πρώτη επίσκεψη της στα καρέ του ΠΑΟΚ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ «παγώνοντας» την Τούμπα. Ο Καρανίκας έβγαλε την σέντρα από τη δεξιά πλευρά, ο Βαρέλα έχασε τον Νούνιτς και ο επιθετικός της ΑΕΛ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη γράφοντας το 0-1 στο 36ο λεπτό.

Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους ο «Δικέφαλος» ευτύχησε να ισοφαρίσει. Ο Μαουρίσιο με καταπλητική πάσα βρήκε τον Πρίγιοβιτς, ο Σέρβος μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Καρανίκα και εκτός από την αποβολή του αμυντικού της ΑΕΛ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1.

ΜΟΝΟΛΟΓΟΣ

Με παίκτη λιγότερο η ΑΕΛ περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο κομμάτι του β’ μέρους, με τον ΠΑΟΚ να ψάχνει απεγνωσμένα το δεύτερο γκολ. Ο Βιεϊρινια εγκαταστάθηκε στην επίθεση, τα μπακ ανέβηκαν πάνω από τη μεσαία γραμμή με στόχο να σφίξουν κι άλλο τον κλοιό.

Ο Λουτσέσκου με το ρολόι να σημαδεύει το 66ο λεπτό έριξε Σάχοφ και Άκπομ, γυρνώντας σε 4-4-2 και οι δύο αλλαγές του έδωσαν τη λύση στο «Δικέφαλο» μόλις τρία λεπτά μετά την είσοδο τους στο γήπεδο. Στο 69’ ο Ουκρανός έκανε την σέντρα και ο Άγγλος φορ με προβολή έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα του Κρίστινσον κάνοντας το 2-1 και γυρίζοντας… τούμπα το ματς!

Ο ΠΑΟΚ έψαξε και το τρίτο γκολ πλησίασε με το σουτ του Μαουρίσιο (71’) και την προσπάθεια του Ζαμπά (85’)

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Βέρνμπλουμ (66’ Σάχοφ), Μαουρίσιο, Λημνιός (81’ Ζαμπά), Ελ Καντουρί (66’ Άκπομ), Ουάρντα, Πρίγιοβιτς.

ΑΕΛ (Τζ. Φέστα): Κρίστινσον, Καρανίκας, Ζίζιτς, Γκόικοβιτς, Χούμπτσεφ, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Ντέλετιτς, Ακόστα (86’ Πίτι), Νούνιτς, Μπαργκάν (46’ Γκόλιας).