Connect with us

Γεια, τι ψάχνεις;

Themata

Curry – Τι άλλο θα κάνει αυτός ο άνθρωπος!

Αυτός θα μας τρελάνει! O Curry έβαλε 46 πόντους με 12 τρίποντα (!) στην OKC, συμπεριλαμβανομένου και αυτού που χάρισε τη νίκη στους Warriors από τα 10 μέτρα!

Ναι, είναι τελικά αλήθεια. Ο Stephen Curry είναι… εξωγήινος. Πολύ απλά διότι αυτά που κάνει ώρες ώρες μοιάζουν εξωπραγματικά. Απίστευτα. Στην Chesapeake Energy Arena ο σούπερ σταρ των Warriors έβαλε άλλη πινελιά στον φετινό καμβά των επιτευγμάτων του. Ίσως και την ωραιότερη όλων. Ο Curry πέτυχε 46 πόντους, ισοφάρισε το ρεκόρ τριπόντων σε έναν αγώνα (12) και το τελευταίο εξ αυτών ήταν αυτό που χάρισε στο Golden State και τη νίκη μέσα στην Oklahoma City με 121-118. Με 0,6” να απομένουν. Από τα ΔΕΚΑ μέτρα!

Ο Curry τελείωσε το ματς με 46 πόντους και 12/16 τρίποντα. Επέκτεινε το σερί των εύστοχων τριπόντων στους 129 αγώνες. Έσπασε το (δικό του) ρεκόρ για εύστοχα τρίποντα σε μία σεζόν, φτάνοντας τα 288. Και κανένα από αυτά δεν ήταν μεγαλύτερο από εκείνο που έβαλε 0,6” πριν από τη λήξη. Με το σκορ ισόπαλο (118-118) ο Westbrook αστόχησε από κοντινή απόσταση, ο Green άρπαξε το ριμπάουντ και έδωσε τη μπάλα στα σίγουρα χέρια του Curry. Αυτός κατέβασε τη μπάλα και χωρίς να το περιμένει κανείς σηκώθηκε από τα 10 μέτρα, κι ενώ υπήρχε χρόνος να σουτάρει από πιο κοντά. Ποιος ο λόγος;

Κανείς δεν το πίστευε. Όλοι το περίμεναν. Το σουτ του Curry βρήκε στόχο και το Golden State (μετά το άστοχο τρίποντο του Westbrook στο χρόνο που απέμενε) πήρε μία επική νίκη, σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της χρονιάς. Σε ένα παιχνίδι στο οποίο το Golden State προηγήθηκε όλα κι όλα 29 δευτερόλεπτα συνολικά, κατόρθωσε εν τέλει να νικήσει. Με απίθανο τρόπο. Τόσο απίθανο, όσο και αυτά που έκανε στην παράταση ο Curry. Οι Warriors βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 12 πόντους διαφορά στις αρχές της τέταρτης περιόδου, ήταν πίσω με 11 στο 43′ και με τέσσερις 14,5 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, μετά το έβδομο τρίποντο του Durant στο παιχνίδι (103-99).

Ο Klay Thompson όμως κράτησε όρθιους τους πρωταθλητές. Σκόραρε γρήγορα στα 11,8” και στην επαναφορά ήταν αυτός που έκλεψε τη μπάλα μετά το 7ο λάθος του Durant στο ματς. Εν τέλει η μπάλα κατέληξε στον Iguodala, που προσποιήθηκε έξυπνα και κέρδισε το φάουλ 0,7” πριν από τη λήξη. Τι κι αν σουτάρει με 61% στη χρονιά από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας”… Ο “Iggy” έβαλε και τις δύο βολές, ο Durant ήταν άστοχος στον υπολειπόμενο χρόνο και οι Warriors έμειναν ζωντανοί.

Στην παράταση η OKC ήταν πάλι αυτή που ξεκίνησε καλύτερα. Με ένα γρήγορο 5-0 ξέφυγε 108-103 αλλά το 6ο φάουλ του Kevin Durant ήταν το μεγαλύτερο πλήγμα που θα μπορούσε να υποστεί. Παρ’ όλα αυτά η Thunder είχε σταθερά το προβάδισμα μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, ώσπου ο Thompson ισοφάρισε με γκολ-φάουλ 29,5” πριν από τη λήξη. Ο Billy Donovan κάλεσε τάιμ άουτ, έδωσε την τελευταία επίθεση στον Westbrook αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν κακό. Τη συνέχεια τη γνωρίζετε ήδη…

Πέρα από τον εξωγήινο Curry, τρομερή εμφάνιση έκανε και ο Klay Thompson, που πέτυχε 32 πόντους με 12/23 σουτ και πολλά “clutch” καλάθια στην τέταρτη περίοδο και στην παράταση. Ο Draymond Green δεν έβαλε ούτε ένα σουτ (0/8) αλλά μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκανε 6 κλεψίματα και έκοψε 4 σουτ! Στην αντίπερα όχθη, η Oklahoma City ήταν πάλι άξια της μοίρας της. Η ομάδα του Donovan σούταρε καλύτερα σε όλο το παιχνίδι. Μάζεψε 30 (ΤΡΙΑΝΤΑ) ριμπάουντ παραπάνω. Είχε το προβάδισμα σχεδόν επί 53 αγωνιστικά λεπτά.

Είχε σε φοβερή βραδιά τον Kevin Durant (37 πόντοι, 7/11 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ). Ο Russell Westbrook είχε 26 πόντους, 13 ασίστ και 7 ριμπάουντ. Ο Serge Ibaka είχε 15 πόντους και 20 ριμπάουντ. Κι όμως η Thunder ηττήθηκε για 4η φορά σε 5 αγώνες και μόλις για 2η στους τελευταίους 13 εντός έδρας με αντίπαλο το Golden State…