Connect with us

Entertainment

Οι υποψηφιότητες για τα Όσκαρ 2018 – Μεγάλο φαβορί η «Μορφή του Νερού»

Δημοσιεύτηκε

στις

 Η 90ή τελετή απονομής των βραβείων θα πραγματοποιηθεί στο Dolby Theater του Χόλιγουντ στις 4 Μαρτίου, με παρουσιαστή τον Τζίμι Κίμελ


Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες για τα φετινά βραβεία Όσκαρ, με τη «Μορφή του Νερού» του Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο να οδηγεί την κούρσα, με συνολικά 13 υποψηφιότητες. Ακολουθούν η «Δουνκέρκη» του Κρίστοφερ Νόλαν (οκτώ υποψηφιότητες) και το «Τρεις Πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι» του Μάρτιν ΜακΝτόνα (επτά υποψηφιότητες).

Αναλυτικά οι υποψηφιότητες

Καλύτερη ταινία

  • Τρέξε! (Get out)
  • The Post: Απαγορευμένα μυστικά
  • Η μορφή του νερού (The shape of water)
  • Οι Τρεις Πινακίδες Έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
  • Να Με Φωνάζεις Με το Όνομά Σου (Call Me By Your Name)
  • H Πιο Σκοτεινή Ώρα (Darkest Hour)
  • Lady Bird
  • Αόρατη Κλωστή (Phantom Thread)
  • Δουνκέρκη (Dunkirk)

Σκηνοθεσία

  • Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο («Μορφή του νερού»)
  • Γκρέτα Γκέργουιγκ (Lady Bird )
  • Τζόρνταν Πιλ για το («Τρέξε!»)
  • Πολ Τόμας Αντερσον ( «Αόρατη Κλωστή» )
  • Κρίστοφερ Νόλαν ( «Δουνκέρκη»)

Α’ Γυναικείος Ρόλος

  • Σάλι Χόκινς («Μορφή του νερού»)
  • Φράνσις ΜακΝτόρμαντ («Τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»)
  • Μάργκοτ Ρόμπι («Εγώ, η Τόνια»)
  • Σίρσα Ρόναν («Lady Bird»)
  • Μέριλ Στριπ («The Post: Απαγορευμένα Μυστικά»)

Α’ Ανδρικός Ρόλος

  • Τιμοθι Σαλαμέ («Να Με Φωνάζεις Με το Όνομά Σου»)
  • Ντάνιελ Ντέι-Λιούις («Αόρατη Κλωστή»)
  • Γκάρι Όλντμαν («Η πιο σκοτεινή ώρα»)
  • Ντάνιελ Καλούγια («Τρέξε!»)
  • Ντένζελ Ουάσινγκτον («Roman J. Israel, Esq.»)

Καλύτερη Ξένη Ταινία

  • «Το τετράγωνο» (Σουηδία)
  • «Μια φανταστική γυναίκα» (Χιλή)
  • «Η ψυχή και το σώμα» (Ουγγαρία)
  • «Χωρίς αγάπη» (Ρωσία)
  • «The insult» (Λίβανος)

Β’ Γυναικείος Ρόλος

  • Άλισον Τζάνεϊ («Εγώ, η Τόνια»)
  • Λόρι Μέτκαλφ («Lady Bird»)
  • Οκτάβια Σπένσερ («H Μορφή του Νερού»)
  • Μέρι Τζ. Μπλάιτζ («Mudbound»)
  • Λέσλι Μάνβιλ («Αόρατη Κλωστή»)

Β’ Ανδρικός Ρόλος

  • Σαμ Ρόκγουελ («Τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»)
  • Γουίλεμ Νταφόε («The Florida Project»)
  • Γούντι Χάρελσον («Τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»)
  • Ρίτσαρντ Τζένκινς («H Μορφή του Νερού»)
  • Κρίστοφερ Πλάμερ («Όλα τα Λεφτά του Κόσμου»)

Πρωτότυπο Σενάριο

  • Μάρτιν ΜακΝτόνα («Τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»)
  • Γκρέτα Γκέργουιγκ (Lady Bird)
  • Τζόρνταν Πιλ («Τρέξε!»)
  • Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο και Βανέσα Τέιλορ («H Μορφή του Νερού»)
  • Έμιλι Β. Νόρτον και Κουμάιλ Ναντζιάνι («Ερωτας Μετ’ Εμποδίων»)

Διασκευασμένο Σενάριο

  • Τζέιμς Άιβορι («Να Με Φωνάζεις Με το Ονομά Σου»)
  • Άαρον Σόρκιν («Molly’s Game»)
  • Σκοτ Νιούσταντερ και Μάικλ Βέμπερ («The Disaster Artist»)
  • Σκοτ Φρανκ και Τζέιμς Μάνγκολντ («Λόγκαν»)
  • Βίρτζιλ Γουίλιαμς και Ντι Ρις («Mudbound»)

Διεύθυνση Φωτογραφίας

  • Ρότζερ Ντίκινς («Blade Runner 2049»)
  • Χόιτε βαν Χόιτεμα («Δουνκέρκη»)
  • Νταν Λόστσεν («H Μορφή του Νερού»)
  • Μπρούνο Ντελμπονέλ («H Πιο Σκοτεινή Ώρα»)
  • Ρέιτσελ Μόρισον («Mudbound»)

Μικρού μήκους ταινία

  • The Eleven O’Clock
  • Watu Wote: All of Us
  • The Silent Child
  • My Nephew Emmett
  • DeKalb Elementary

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ

  • Abacus: Small Enough to Jail
  • Faces Places
  • Icarus
  • Last Men in Aleppo
  • Strong Island

Ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

  • Knife Skills (Thomas Lennon)
  • Traffic Stop
  • Heaven Is a Traffic Jam on the 405
  • Heroin(e)
  • Edith+Eddie

Καλύτερη ταινία Κινουμένων Σχεδίων

  • Τhe Boss Baby
  • The Breadwinner
  • Coco
  • Ferdinand
  • Loving Vincent

Μικρού μήκους ταινία Κινουμένων σχεδίων

  • Lou
  • Dear Basketball
  • Negative Space
  • Garden Party
  • Revolting Rhymes

Μουσική

  • Κάρτερ Μπέργουελ («Τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»)
  • Χανς Τσίμερ («Δουνκέρκη»)
  • Αλεξάντρ Ντεσπλά («H Μορφή του Νερού»)
  • Τζόνι Γκρίνγουντ («Αόρατη Κλωστή»)
  • Τζον Γουίλιαμς («Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi»)

Τραγούδι

  • Remember Me («Coco»)
  • This is Me («The Greatest Showman»)
  • Mighty River («Mudbound»)
  • Stand up for Something («Marshall»)
  • The Mystery of Love («Να Με Φωνάζεις Με το Όνομά Σου»)

Μακιγιάζ και κομμώσεις

  • «H Πιο Σκοτεινή Ωρα»
  • «Θαύμα»
  • «Βικτόρια και Αμπντούλ»

Κοστούμια

  • Μαρκ Μπρίτζες («Αόρατη Κλωστή»)
  • Ζακλίν Ντιράν («Η Πεντάμορφη και το Τέρας»)
  • Ζακλίν Ντιράν («H Πιο Σκοτεινή Ώρα»)
  • Κονσολάτα Μπόιλ («Βικτόρια και Αμπντούλ»)
  • Λουίς Σεκιέρα («H Μορφή του Νερού»)

Ειδικά Εφέ

  • «Φύλακες του Γαλαξία 2»
  • «Blade Runner 2049»
  • «Ο Πλανήτης των Πιθήκων: Η Σύγκρουση»
  • «Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi»
  • «Κονγκ: Η Νήσος του Κρανίου»

Ακολουθήστε το Cretanmagazine στο Google News και στο Facebook

Σχολιασε

ΑΦΗΣΕ ΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *