Connect with us

Γεια, τι ψάχνεις;

Sports

Ισόπαλο το Μεσαρίτικο ντέρμπι: Γόρτυς-ΑΕΜ 0-0

Η ομάδα των Μοιρών μπήκε στο πρώτο τέταρτο πιο δυνατά στο ματς, είχε κατοχή της μπάλας και κέρδισε αρκετά κόρνερ τα οποία δεν εκμεταλλεύτηκε

Στο 14’ ο διαιτητής Μουρτζάκης σε σκληρό μαρκάρισμα για απευθείας κόκκινη του Καλεμάκη πάνω στον Κοκολάκη, αρκέστηκε να δείξει κίτρινη κάρτα στον αμυντικό των Μοιρών.

Μετά το 15 η ομάδα της Γόρτυς ισορρόπησε το ματς και άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο. Στο 21’ μάλιστα σε εξαιρετικό γύρισμα του Μπατούνα ο Νικηταράς είχε τεράστια διπλή ευκαιρία να βάλει την ομάδα της Γόρτυς μπροστά στο σκορ αλλά νικήθηκε και τις δύο φορές από τον τερματοφύλακα των Μοιρών Χατζιδάκη.

Από εκεί και μετά το παιχνίδι πήγε στη δύναμη στο χώρο του κέντρου και χωρίς άλλη μεγάλη ευκαιρία, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με το 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Γόρτυς λίγο έλλειψε να αιφνιδιάσει την αντίπαλό της μια που ο Κεφάκης κόπηκε την τελευταία κυριολεκτικά στιγμή κι ενώ ήταν έτοιμος να σουτάρει από πολύ καλή θέση.

Στο 65’ η ομάδα της Γόρτυς έχει μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία, με τους αμυντικούς των Μοιρών να διώχνουν όπως όπως τη μπάλα σε κόρνερ σε σουτ του Νικηταρά.

Για ένα πεντάλεπτο στη συνέχεια είχαμε το αποκορύφωμα του σημερινού «διαιτητικού κρεσέντο» Μουρτζάκη. Στο 67’ σε νέο σκληρό μαρκάρισμα του Καλεμάκη ο διαιτητής χαρίζεται για δεύτερη φορά στον αμυντικό των Μοιρών και 2 λεπτά αργότερα σε καθαρό πέναλτι πάνω στο Νικηταρά ο Μουρτζάκης κιτρινίζει τον επιθετικό της ομάδας της Γόρτυς για θέατρο προκαλώντας θύελλα διαμαρτυριών.

Στο 70 η Γόρτυς έχει την πιο μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αλλά το σουτ του Κεφάκη βρίσκει την αριστερή δοκό του ανήμπορου ν’ αντιδράσει Χατζιδάκη.

Και στο τελευταίο πεντάλεπτο το ματς γίνεται κυριολεκτικά ροντέο. Στο 87’ ο Ποτηράκης πιάνει κεφαλιά, με τον Ανδρικάκη να πετάγεται εκπληκτικά να διώχνει την μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια πάνω στη γραμμή να ολοκληρώνει την απόκρουση ο Ξαγοραράκης.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό το δυνατό σουτ του σχεδόν ελεύθερου Κεφάκη από το ύψος του πέναλτι φεύγει άουτ.Στο 90’ οι Μοίρες έχουν νέο δοκάρι και ένα λεπτό αργότερα η Γόρτυς χάνει νέα μεγάλη ευκαιρία να πάρει το ματς.
Κάπου εκεί ο κ. Μουρτζάκης σφυρίζει για τελευταία φορά στο ματς, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τελικά τους βαθμούς της ισοπαλίας.

Μετά το τέλος του ματς ο προπονητής της Γόρτυς κ. Γιώργος Ποντίκαληςδήλωσε στην ιστοσελίδα της ομάδας μας: «Έγινε σήμερα ένα δυνατό παιχνίδι που πήγε πολύ στη δύναμη. Και οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να πάρουν την νίκη κι όποια έβαζε πρώτη  το γκολ νομίζω ότι θα έπαιρνε και το ματς. Δεν το κατάφερε καμία από τις δύο. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών μου ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο. Να τελειώσω λέγοντας ότι ο διαιτητής κ. Μουρτζάκης σήμερα μας αρνήθηκε ένα πέναλτι που κατά την άποψη μου ήταν πεντακάθαρο.»

Γόρτυς: Ανδρικάκης, Αντουράκης, Ξαγοραράκης, Χουδετσανάκης, Μάλο, Κοκολάκης, Κεφάκης , Δημήτρης (85’Κοζυράκης), Νικηταράς, Μπατούνας, Μηναδάκης (60′ Κωστάκης).

Μοίρες: Χατζιδάκης, Μασέλης, Φανουράκης, Καλεμάκης, Κιόρι, Προβιδάκης, Βιδάκης, Ποτηράκης, Μόντι, Κεφάκης(75´Καργάκης), Ηλιάκης.