Connect with us

Γεια, τι ψάχνεις;

Themata

Ήττα για την Γόρτυς 3-2 με ανατροπή από το Αθλόπολις

Όταν από 0-2 χάνεις 3-2 και έχεις ξαναχάσει πέναλτι, ε τότε κάτι δεν κάνεις καλά

Αναπάντεχη ήττα για την ομάδα της Γόρτυς, η οποία έχασε σήμερα το απόγευμα 3-2 από το Αθλόπολις κι ενώ προηγήθηκε με 0-2 και έχασε ξανά πέναλτι στο 3-2

Με τους καλύτερους οιωνούς άρχισε το ματς για την ομάδα της Γόρτυς, αφού στο πρώτο μόλις λεπτό σ’ ένα γέμισμα του Προβιδάκη οι αμυντικοί του Αθλόπολις μπερδεύτηκαν και έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας τους.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Κεφάκης βγαίνει μόνος του με τον τερματοφύλακα αλλά το κακό πλασέ του βρίσκει πάνω στον τερματοφύλακα του Αθλόπολις Σταματάκη.

Στο 11′ το Αθλόπολις απαντάει με δοκάρι του Λουλεμέα

Η ομάδα της Γόρτυς συνεχίζει να ψάχνει το δεύτερο γκολ, και στο 33′ ο Προβιδάκης διασχίζει όλο το γήπεδο, περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του αλλά πλασάρει ελάχιστα άουτ πάνω από την εστία του Σταματάκη.

Στο 44′ γίνεται το 0-2 για την ομάδα μας με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Δημήτρη.

Κι ενώ φαίνεται η ομάδα της Γόρτυς να “καθαρίζει” το ματς από το α ημίχρονο, ο διαιτητής κ. Μαυραντωνάκης ένα λεπτό αργότερα έχει άλλη γνώμη. Μια δυνατή κόντρα στο όριο της μεγάλης περιοχής, “τη βλέπει” πέναλτι και “βάζει φωτιά” στο ματς.

Ο Χαραλαμπάκης αποκρούει αρχικά το πέναλτι του Ρομπάκη, αλλά στην επαναφορά κι ενώ έχουν μπει ήδη αντικανονικά παίκτες στην μικρή περιοχή, ο Ρομπάκης κάνει το 1-2 εν μέσω αποδοκιμασιών για το διαιτητή και δίνει νέα τροπή στο ματς.

Το ημίχρονο κλείνει με μια καλή στιγμή για το Αθλόπολις.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Γόρτυς επηρεασμένη από το ανύπαρκτο πέναλτι στο 45′ αλλά και από τις αναγκαστικές αλλαγές των Κορδονούρη, Προβιδάκη, ήταν σαν να μην μπήκε στο γήπεδο.

Έτσι στο 66′ ο Χαραλαμπάκης έκανε λάθος εκτίμηση σε μια “δική του” φάση, και ο νεοεισελθόν Μάρκου μπαίνει με την μπάλα στα δίχτυα.

Σαν να μην έφτανε αυτό για την ομάδα μας, στο 75′ ξανά ο Μάρκου κάνει το 3-2 για το Αθλόπολις και ανατρέπει πλήρως το ματς.

Παρ’ όλα αυτά ένα λεπτό αργότερα η ομάδα της Γόρτυς κερδίζει πέναλτι και έχει την ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς. Ο Ποντίκαλης όμως “χάνει” ένα ακόμα πέναλτι για την Γόρτυς (το τέταρτο στη σειρά) και το σκορ παραμένει στο 3-2.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα το πλασέ του Ξαγοραράκη διώχνουν πάνω στη γραμμή σε κόρνερ οι αμυντικοί του Αθλόπολις και στην εξέλιξη της φάση, καρφωτή εξ επαφής κεφαλιά του Μερκουλίδη, διώχνει εντυπωσιακά ο Σταματάκης.

Αυτή είναι και η τελευταία φάση του αγώνα, με την Γόρτυς να “δίνει” στην κυριολεξία σε έναν όχι κατ’ ανάγκη καλύτερο αντίπαλο της, ένα ματς δώρο.

Πάντως η ανικανότητα, γιατί περί ανικανότητας πια πρόκειται, στα χτυπήματα των πέναλτι, η ανυπαρξία της ομάδας μας και η κακή διαχείριση στο β’ ημίχρονο, πρέπει να προβληματίσουν ιδιαίτερα.

Να σημειώσου επιπλέον ότι αν εξαιρέσεις την εκτός νίκη με την Μινωική η ομάδα φαίνεται να έχει πρόβλημα στην διαχείριση των εκτός έδρας ματς, αφού σε πρωτάθλημα και κύπελλο μετρά 4 ήττες μια ισοπαλία και δύο νίκες. Ήττες και ισοπαλία όχι κατ’ ανάγκη από καλύτερες ομάδες.

Αθλόπολις: Σταματάκης, Δελιθωμαίδης, Κυραλάκης(65΄ Μάρκου), Αργυρούδης, Λουμπάκης, Δίπλας, Λουλεμέα, Λυκούδης, Μαγάκης(46΄ Δερμιτζάκης), Ρομπάκης(88΄ Δαφνομήλης), Μακρής

Γόρτυς: Χαραλαμπάκης, Ξαγοραράκης, Μερκουλίδης, Σταυρακάκης, Νικολακάκης, Κορδονούρης(22΄ Φουκαράκης), Δημήτρης(71΄ Λουλάκης), Κεφάκης, Τζέρτζι, Προβιδάκης(46΄ Αραβιστάνης), Ποντίκαλης