Sports

Πεντάρα και μπαλάρα ο Παναθηναϊκός!

Δημοσιεύτηκε

στις

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα, ύστερα από ένα μήνα και κάτι

Μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ και τις ισοπαλίες με ΑΕΚ και Ολυμπιακό, το «τριφύλλι» πανηγύρισε το Σάββατο (24/11) το «τρίποντο», καθώς συνέτριψε τον ουραγό Απόλλωνα Σμύρνης στο ΟΑΚΑ με 5-1, στην αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία» της 11ης αγωνιστικής στη Super League. Τα τέρματα των «πράσινων», οι οποίοι είχαν πετύχει την τελευταία νίκη τους στο πρωτάθλημα στις 20 Οκτωβρίου με 1-0 επί του Πανιωνίου), σημείωσαν οι Μακέντα (15΄, 41΄), Κουρμπέλης (58΄), Ινσούα (62΄) και Γιόχανσον (90+2΄), ενώ ο Απόλλων μείωσε στο 67΄ με τον Σικαμπάλα.

Ο Παναθηναϊκός είχε τις πρώτες καλές στιγμές στο παιχνίδι, καθώς στο 5΄ το σουτ του Μακέντα πέρασε άουτ, ενώ στο 6΄ το σουτ του Μπουζούκη έδιωξε σε κόρνερ ο Χουάντερσον. Τελικά, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 14ο λεπτό, όταν ο Χατζηγιοβάνης έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Μακέντα με κεφαλιά «έγραψε» το 1-0, διώχνοντας νωρίς το άγχος από τα… μωρά του Γιώργου Δώνη. Το «τριφύλλι» πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα δύο τερμάτων, καθώς στο 41΄ ο Κάτσε «βρήκε» τον Μακέντα και ο Ιταλός έστειλε εκ νέου την μπάλα στο βάθος της εστίας του Χουάντερσον, «γράφοντας» το 2-0.

Η εξέλιξη αυτή… απλοποίησε τα πράγματα για τον Παναθηναϊκό που ευτύχησε στο πρώτο 20λεπτο του β΄ μέρους να πετύχει άλλα δύο γκολ: στο 58΄ ο Χατζηγιοβάνης τροφοδότησε τον Κουρμπέλη και το σουτ του «βρήκε» στον Γκίνο, ωστόσο στην επαναφορά ο Κουρμπέλης ανέβασε το δείκτη του σκορ σε (3-0), ενώ στο 62΄ ο Ινσούα μετά τη συνεργασία του με τον Μακέντα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χουάντερσον για το 4-0. Η «ελαφρά ταξιαρχία» κατάφερε να μειώσει σε 4-1 στο 67΄ με τον Σικαμπάλα, ενώ το τελικό 5-1 διαμόρφωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιόχανσον, ο οποίος έγινε αποδέκτης της μπάλας από τον συνδυασμό Δώνη-Εμμανουηλίδη και την έστειλε στο βάθος της εστίας του Χουάντερσον.

Διαιτητής: Φωτιάδης (Καστοριάς)

Κίτρινες: Κάτσε – Κονέ

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Κότσαρης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Ινσούα (66΄ Χατζηθεοδωρίδης), Κουρμπέλης (61΄ Στάικος), Κάτσε, Δώνης, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης (77΄ Εμμανουηλίδης), Μακέντα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιάννης Ματζουράκης): Χουάντερσον, Οριουέλα, Κύργιας, Γκίνο, Μπεντινέλι (46΄ Τριάδης), Κονέ, Ναδάλες, Σικαμπάλα, Τζανετόπουλος (70΄ Ντούρσο), Ζοάο Πέδρο ((63΄ Ακόστα), Ελ-Χέλβε.

Sports

Ο τελικός που κρίνεται ο Πρωταθλητής!

στις

Το παιχνίδι ανάμεσα του Ζαρού με τον Κρουσώνα που θα κρίνει τον Πρωταθλητή

Μετά την κατάκτηση της 1ης θέσης στην φετινή σεζόν της Α1, η ομάδα του Ζαρού θα δώσει τον τελευταίο αγώνα σήμερα Τετάρτη για τη διεκδίκηση του πρωταθλήματος!

Η ομάδα του Ζαρού χρειάζεται νίκη και την ίδια στιγμή να έρθει ισόπαλο το άλλο παιχνίδι μεταξύ ΑΛΜΥΡΟΥ-ΠΟΡΟΥ, για να κατακτήσει και το πρωτάθλημα!!

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΣΤΙΣ 5μμ

ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ

Sports

5ος αγώνας δρόμου Φαιστού- Για τους λάτρεις του αθλητισμού!

στις

Για πέμπτη συνεχόμενη χρόνια στη Μεσαρά ο 5ος αγώνας δρόμου Φαιστού

Στις 2 Ιουνίου 2019, σε μια κλασική διαδρομή 9 χλμ., μια διαδρομή από το Καμηλάρι μέχρι το Καλαμάκι 4 χλμ., μια διαδρομή 1 χλμ. Για τα παιδιά, με εκκίνηση τον Αρχαιολογικό χώρο της Φαιστού, θα πραγματοποιηθεί ο 5ος αγώνας δρόμου Φαιστού.

Οι συμμετέχοντες, αθλητές και μη, θα έχουν την ευκαιρία να τρέξουν σε μια πανέμορφη, καταπράσινη διαδρομή, με τερματισμό τη γαλάζια παραλία του Καλαμακίου.

Όσοι πιστοί του αθλητισμού και λάτρεις της υγιεινής ζωής, αλλά και της Μεσαράς… σπεύσατε να απολαύσετε για άλλη μια χρονιά τον 5ο αγώνα δρόμου Φαιστού!

Τόπος Εκκίνησης : Φαιστός (Είσοδος Αρχαιολογικού χώρου)

Ώρα Εκκίνησης: 09:30 π.μ.

Για πληροφορίες και εγγραφές συμμετοχής: Ισμήνη Νικολιδάκη 6982995709 και Κορίνας Σπανακάκη 6977572351

Sports

MVP ο Κριστιάνο Ρονάλντο

στις

Ο 34χρονος επιθετικός  σφράγισε την παρουσία του με 22 γκολ

Πρώτη χρονιά στα ιταλικά γήπεδα και ο Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν σίγουρα ο μεγάλος πρωταγωνιστής.

Δικαιολογημένα λοιπόν ο Πορτογάλος άσος της πρωταθλήτριας Γιουβέντους αναδείχθηκε MVP της Serie A γι’ αυτή τη σεζόν.

Πέρα όλων των άλλων, ο 34χρονος επιθετικός  σφράγισε την παρουσία του με 22 γκολ.