Connect with us

Γεια, τι ψάχνεις;

Sports

Πρωταθλητής Ευρώπης ο Πολυχρονίδης, “χάλκινη” η Ντέντα στη Σεβίλλη

Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης, στη Σεβίλλη, για δεύτερη συνεχόμενη διοργάνωση

Ο κάτοχος έξι μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, ολοκλήρωσε αήττητος τις προσπάθειές του στην BC3 ανδρών και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, το πρώτο μετά την τροποποίηση των κατηγοριών σε άνδρες και γυναίκες.

Ακόμα, η Παραολυμπιονίκης του Ρίο και του Τόκιο, Άννα Ντέντα, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο BC3 γυναικών, ενώ στα προημιτελικά ολοκληρώθηκε η αγωνιστική παρουσία του Αλέξανδρου Παπαδάκη στην κατηγορία BC2 ανδρών, της Χρυσής Μόρφη-Μέτζου στην BC4 γυναικών και του Παναγιώτη Σουλάνη στην BC1 ανδρών.

«O Πρόεδρος Γιώργος Καπελλάκης και η Ολομέλεια της Ελληνικής ΠαραολυμπιακήςΕπιτροπής συγχαίρουν τον Γρηγόρη Πολυχρονίδη και τη sport assistant του, Κατερίνα Πατρώνη, για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στην κατηγορία BC3 Ανδρών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μπότσια

Παράλληλα, συγχαίρει την Άννα Ντέντα και τη sport assistant της, Χριστίνα Ντέντα, για την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στην κατηγορία BC3 γυναικών στην ίδια διοργάνωση.

«Γρηγόρη, Κατερίνα, Άννα και Χριστίνα γι ακόμη μία φορά μας κάνατε υπερήφανους. Θερμά συγχαρητήρια!»

Ο Πολυχρονίδης, στον τελικό διεξήχθη στο Palacio  de los Deportes στη Σεβίλλη,  νίκησε 3-2 τον Βρετανό Μούλαμ, ενώ νωρίτερα, στα ημιτελικά, είχε επικρατήσει με 8-2 του Ρώσου Λεγκοστάεφ. Από την πλευρά της η Ντέντα, στα ημιτελικά ηττήθηκε 4-2 από την Όβτσαρζ(Πολωνία), όμως κατέκτησε την 3η θέση μετά τη νίκη 4-3 επί της Ισπανίδας Μπουσερίτ.

Ο Παπαδάκης στον αγώνα για την είσοδό του στην τετράδα, ηττήθηκε 4-3 από τον Σλοβάκο Κούριλακ, ενώ η Μόρφη-Μέτζου έχασε 1-0 από την Γερμανίδα Ραγκουβαράν. Ακόμα ο Σουλάνης στον αγώνα της οκτάδας ηττήθηκε 4-2 από τον Βρετανό Σμιθ.