Τρέλανε ο Αντετοκούνμπο, αλλά ήττα για τους Μπακς

Δημοσιεύτηκε

στις

Το Τορόντο έβαλε τέλος στο σερί πέντε νικών του Μιλγουόκι

Παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Ράπτορς νίκησαν 123-116 τους Μπακς στο Μιλγουόκι, ωστόσο τα «ελάφια» παραμένουν στην κορυφή της Ανατολής με 27 νίκες και 11 ήττες. Ο “Giannis” έκανε τα… πάντα για να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη, καθώς αγωνίστηκε για 40 λεπτά και είχε απολογισμό 43 πόντους (με 13/20 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 8/11 βολές), 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 6 λάθη. Αξίζει να σημειωθεί ότι κανείς παίκτης των Μπακς δεν είχε απολογισμό τουλάχιστον 40 πόντους και 15 ριμπάουντ σε ένα παιχνίδι μετά το 1975 και τον Καρίμ Αμπντούλ-Τζαμπάρ, ωστόσο η εμφάνιση του “Greek Freak” δεν ήταν αρκετή και το Μιλγουόκι γνώρισε την πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα του από ομάδα της Ανατολής, καθώς και την πρώτη φετινή ήττα του από τους Ράπτορς, αφού μετρούσε μόνο νίκες στις πρώτες δύο αναμετρήσεις τους. Στο μεταξύ, στο «στρατόπεδο» του Τορόντο, οι Καουάι Λέοναρντ και Πασκάλ Σιακάμ πέτυχαν από 30 πόντους, ενώ ο Σερζ Ιμπάκα πρόσθεσε 25, με αποτέλεσμα οι Ράπτορς να πάρουν τη νίκη και να βελτιώσουν το ρεκόρ τους σε 29-12.

Στο μεταξύ, το Γκόλντεν Στέιτ νίκησε 127-123 τους Κινγκς στη… «μονομαχία» τριπόντων που έγινε στο Σακραμέντο. Αξίζει να σημειωθεί ότι και οι δύο ομάδες ευστόχησαν μαζί σε 41 σουτ τριών πόντων, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ, ενώ αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι στην Ιστορία του NBA που και οι δύο ομάδες σημείωσαν τουλάχιστον 20 τρίποντα: οι Ουόριορς είχαν 21/47, ενώ οι Κινγκς 20/36. Ο Στεφ Κάρι ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, καθώς πέτυχε 42 πόντους (με 10/20 τρίποντα), ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Κέβιν Ντουράντ με 29. Ο Μπάντι Χιλντ οδήγησε επιθετικά το Σακραμέντο με 32 πόντους (και 8/13 τρίποντα), ενώ ο Τζάστιν Τζάκσον πρόσθεσε 28, την ώρα που ο Κώστας Κουφός δεν χρησιμοποιήθηκε.

Τέλος, το Πόρτλαντ νίκησε 110-101 το Χιούστον, «σπάζοντας» το σερί των έξι επιτυχιών των Ρόκετς, ωστόσο η… είδηση είναι ότι οι Μπλέιζερς έβαλαν τέλος στο σερί σκοραρίσματος του Τζέιμς Χάρντεν. Ο γκαρντ του Χιούστον είχε πετύχει τουλάχιστον 40 πόντους στα προηγούμενα πέντε παιχνίδια της ομάδας του, ωστόσο στον αγώνα με το Πόρτλαντ… σταμάτησε στους 38.

Sports

Χάνει τον αγώνα με Βοσνία ο Μήτρογλου

στις

Νοκ άουτ από το ματς με την Βοσνία/Ερζεγοβίνη τέθηκε ο Κώστας Μήτρογλου, όπως αποκάλυψε μετά τον αγώνα με το Λιχτενστάιν, ο Άγγελος Αναστασιάδης

Ο ομοσπονδιακός προπονητής, αφού επισήμανε πως έμεινε ικανοποιημένος από τη νίκη της Εθνικής και τη διάθεση των διεθνών, εν συνεχεία επιβεβαίωσε ότι ο στράικερ της Γαλατασαράι δεν θα προλάβει τον αγώνα της 26ης Μαρτίου στη Ζένιτσα.

«Είμαι ικανοποιημένος από τη νίκη, αλλά και την αγωνιστική διάθεση που έδειξαν μέσα στο γήπεδο οι παίκτες.

Ο Κώστας Μήτρογλου δεν υπάρχει πιθανότητα να προλάβει το παιχνίδι της Τρίτης με τη Βοσνία, θα εξετάσω την πιθανότητα να καλέσω κάποιον άλλο παίκτη στη θέση του», τόνισε μεταξύ άλλων ο Έλληνας τεχνικός.

ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ

Sports

Ιδανική πρεμιέρα για την Εθνική

στις

Με καλή εμφάνιση και στόχευση στο αποτέλεσμα, η Ελλάδα πήρε τη νίκη με 0-2 μέσα στο Λιχνεστάιν για την πρεμιέρα των προκριματικών του EURO 2020

Πρεμιέρα με το δεξί για την εθνική ομάδα της Ελλάδας στον 10ο προκριματικό όμιλο του EURO 2020, η οποία επικράτησε 2-0 της αντίστοιχης του Λιχτενστάν στο «Ράινπαρκ Στάντιον» της πρωτεύουσας της χώρας, Βαντούζ.

Τα τέρματα που έκριναν την αναμέτρηση σημείωσαν ο Φορτούνης στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45΄+1) και ο Τάσος Δώνης στο 80΄. Πλέον η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη που παρατάχθηκε με πολλές απουσίες βασικών παικτών, φιλοδοξεί να κάνει δύο τις νίκες της την προσεχή Τρίτη (26/3) με τη Βοσνία στη Ζένιτσα.

Sports

Θα παιχτεί και το δεύτερο ημίχρονο στον αγώνα του ΠΑΟΚ με την Γόρτυνα

στις

Ο αγώνας θα συνεχιστεί από το δεύτερο ημίχρονο

Η Πειθαρχική Επιτροπή της ΕΠΣΗ δικαίωσε τον ΠΑΟ Κρουσώνα για τον διακοπέντα αγώνα με την Γόρτυνα.

Ο αγώνας θα αρχίσει ξανά από το δεύτερο ημίχρονο, ενω του επιβλήθηκε ποινή μιας αγωνιστικής της έδρας και πρόστιμο 200 ευρώ.