Themata

fair play που έγραψε ιστορία χάρη στον «Κρητίκαρο» αρχηγό των Χανίων!

Δεν είναι λίγες οι φορές που ασκούμε κριτική στο ελληνικό ποδόσφαιρο αλλά σε αυτή την περίπτωση θα πούμε ένα μεγάλο μπράβο.

Έχει και στιγμιότυπα, τα οποία αποτελούν διαφήμιση και αποδεικνύουν ότι ο αθλητισμός διαθέτει ακόμη στιγμές «ποδοσφαιρικές» υγείας.

Στη Ζάκυνθο, η τοπική ομάδα υποδέχθηκε τα Χανιά (πριν δύο ημέρες) και η φάση του 56ου λεπτού πέρασε στην ιστορία, στο ισόπαλο 3-3 των δύο ομάδων.

Οι παίκτες των φιλοξενούμενων μετά από μια κακή συνεννόηση δεν τήρησαν το fair play με αποτέλεσμα να σκοράρουν παρά το γεγονός πως έπρεπε να επιστρέψουν την μπάλα στους αντιπάλους τους.

Τόσο οι παίκτες της κρητικής ομάδας όσο και ο πάγκος πανηγύρισαν το γκολ ωστόσο σ” εκείνο το σημείο υπήρξε η παρέμβαση του αρχηγού του ΑΟΧ, Χάρη Μπριλάκη, ο οποίος έδωσε εντολή στους συμπαίκτες του να δεχθούν γκολ.

Το συζήτησε μάλιστα με τον αρχηγό της Ζακύνθου και έτσι ακριβώς συνέβη στην επόμενη φάση.

Ο κόσμος στις κερκίδες που αρχικά διαμαρτυρόταν ξέσπασε σε χειροκροτήματα, διακρίνοντας πως ακόμα και στις μέρες του επαγγελματικού αθλητισμού και της βαθμολογικής πίεσης, υπάρχει η ορθή σκέψη προς όφελος του αθλητισμού και μόνο.

«Έβρεξε» γκολ στη Ζάκυνθο

Στο ντεμπούτο του Τζανλούκα Κολονέλο στη Ζάκυνθο κατά τη δεύτερη θητεία του στη νησιωτική ομάδα, αυτή βρέθηκε πίσω στο σκορ με το γκολ του Μπριλάκη στο 27ο λεπτό. Ωστόσο βρήκε τα ψυχικά αποθέματα κι ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ με τα γκολ των Ναζίμ και Ζαϊρί πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.  Ο Τσούτσης βρήκε δίχτυα στο 56ο λεπτό κι έφερε το ματς στα ίσα, πριν ο Ζαουάντ Ζαϊρί με το δεύτερο προσωπικό του γκολ κάνει το 3-2 για τη Ζάκυνθο. Η τελευταία λέξη ανήκε στον Δεινόπαπα, ο οποίος με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-3. Τρίτο σερί ματς χωρίς νίκη για τις δύο ομάδες.