Connect with us

Γεια, τι ψάχνεις;

Themata

Grand Prix: Μεγάλος νικητής ο Νίκο Ρόσμπεργκ- καταστροφικός αγώνας για τον Αλόνσο

Νικητής στο Grand Prix της Καταλονίας αναδείχθηκε ο Νίκο Ρόσμπεργκ αφήνοντας πίσω του τους Χάμιλτον και Φέτελ.

Μετά από τέσσερις προσπάθειες σε Grand Prix όπου ήταν στο βάθρο αλλά δεν πανηγύριζε στο 100%, ο Ρόσμπεργκ κατέκτησε την 9η νίκη της καριέρας του και έγινε παράλληλα ο 9ος διαφορετικός νικητής στη συγκεκριμένη πίστα στα τελευταία ισάριθμα χρόνια. Ο Ρόσμπεργκ εκμεταλλεύτηκε την pole position, την οποία εξασφάλισε το Σάββατο και άφησε πίσω του τον Χάμιλτον με τον Φέτελ να τερματίζει στην 3η θέση.

Ο αγώνας ήταν καταστροφικός για τον Φερνάντο Αλόνσο, καθώς ο Ισπανός πιλότος της McLaren Honda είδε το μονοθέσιό του να έχει πρόβλημα στα φρένα και στον 31ο γύρο εγκατέλειψε την προσπάθεια μπροστά στο κοινό του.