Ο Πλατανιάς ήταν καλύτερος στο ματς και πέρα από το γκολ το οποίο πέτυχε στο 84ο λεπτό με τον Τετέ (έπειτα από λάθος του Λόρια), είχε δυο δοκάρια στο παιχνίδι, ένα με τον Μπανανά στο 11′ και ένα με τον Τετέ στο 48′.

Ο ΟΦΗ βέβαια θα μπορούσε να είχε βρεθεί μπροστά στο σκορ στο 75′ όταν από λάθος γύρισμα του Μπανανά, ο Ολιμπά πρόλαβε την μπάλα πάνω στην γραμμή και απέτρεψε το αυτογκόλ.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο έμεινε στην 15η θέση της βαθμολογίας και τους 14 βαθμούς με αυτή την ήττα ενώ ο Πλατανιάς “ξέφυγε” από τις τελευταίες θέσεις φτάνοντας τους 18 βαθμούς.

Καρέ – Καρέ οι φάσεις του αγώνα:

1′ Ξεκίνησε το ματς στα Περιβόλια.

5′ Πρώτο πεντάλεπτο στο παιχνίδι χωρίς κάτι αξιοσημείωτο.

7′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιλιάζες η μπάλα άουτ.

10′ Σημαντική φάση για τον Πλατανιά με τον Τζιλβάν να σεντράρει και ο Μιλούνοβιτς έπιασε την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή με τον Μεϊτέ να παρεμβάλεται και να παραχωρεί κόρνερ.

11′ Δοκάρι για τον Πλατανιά σε κεφαλιά του Μπανανά.

22′ Ωραία κυκλοφορία από πλευράς ΟΦΗ, η μπάλ στρώθηκε στον Μπανούση ο οποίος έπιασε ένα σουτ με το αριστερό όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

23′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Μαχαμάτ στην θέση του τραυματία Αγκιλέρα.

25′ Σέντρα σουτ του Τσουράκη από δεξιά η μπάλα έφυγε παράλληλα από την εστία του Λόρια.

30′ Μισή ώρα στα Περβόλια. Πάντα στο 0-0 ο Πλατανιάς με τον ΟΦΗ.

39′ Εκτέλεση κόρνερ του Μιλιάζες, ο Ολιμπά κάνει κακή έξοδο και η μπάλα περνάει από πάνω του, φτάνει στον Μεϊτέ αλλά αυτός… αιφνιδιάζεται και δεν μπορεί να κάνει κάτι λίγο πιο πίσω απ’ το δεύτερο δοκάρι.

44′ O Τζιλβάν μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το γύρισμα με τον Λόρια να ακουμπάει την μπάλα όσο χρειάζεται για να την απομακρύνει.

45΄ Τέλος πρώτου ημιχρόνου στα Περιβόλια. Πλατανιάς – ΟΦΗ 0-0

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

48′ Δοκάρι με τον Τετέ για τον Πλατανιά.

56′ Ελίχθηκε ωραία ο Μερεμπασβίλι που ξεπέρασε ωραία τον Τετέ, από κοντά θέλησε να γυρίσει την μπάλα, αλλά ο Ολιμπά βρήκε όσο χρειαζόταν την μπάλα για να της αλλάξει πορεία.

61′ Σουτ του Μιλούνοβιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα άουτ.

63′ Δυνατό σουτ του Κουλιμπαλί η μπάλα κόντραρε με τον Λόρια να κάνει σημαντική επέμβαση.

67′ Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Ναζλίδης στην θέση του Τόρρες

75′ Τραγικό λάθος του Μπανανά και παρολίγον αυτογκόλ για τον Πλατανιά με τον τερματοφύλακα Ολιμπά να προλαβαίνει τελευταία στιγμή για να αποτρέψει το 0-1!

78′ Τελευταία αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Μενδρινός θα πάρει την θέση του Μιλούνοβιτς.

83′ Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Μαραθιανός στην θέση του Αρτόλα.

84′ ΓΚΟΛ. Ο Πλατανιάς ανοίγει το σκορ έπειτα λάθος του Λόρια ο Τετέ έκανε το 1-0.

87′ Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Ροβίθης στην θέση του Μπανούση.

90′ Σέντρα από αριστερά του Μιλιάζες κεφαλιά του Μακρή η μπάλα άουτ.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Χριστόπουλος): Ολιμπά, Κουλιμπαλί, Ιτούα, Μπανανά, Ζαραδούκας, Τετέ, Αγκιλέρα (23′ λτρ Μαχαμάτ), Τζιλβάν, Τσουράκης, Μιλούνοβιτς (80′ Μενδρινός), Τόρες (67′ Ναζλίδης)

ΟΦΗ (Τζενάρο Γκατούζο): Λόρια, Στάθης, Αντελέγιε, Μεϊτέ, Μιλιάζες, Μακρής, Μπανούσης (87′ Ροβίθης), Λαμπρόπουλος, Αρτόλα (83′ Μαραθιανός), Μερεμπασβίλι, Πετρόπουλος

Διαιτητής: Τριτσώνης (Αθηνών)

Βοηθοί: Τάτσης (Ηπείρου), Αλεξέας (Μεσσηνίας)

4ος: Σπάθας (Πειραιά)