Τον Γενικό Γραμματέα του Πανελληνίου Συνδέσμου Τυφλών κ. Παναγιώτη Μαρκοστάμο και εκπροσώπους της Περιφερειακής Ένωσης Τυφλών Κρήτης δέχτηκε την Παρασκευή 27 Μαΐου στο γραφείο του ο Δήμαρχος Ηρακλείου κ. Βασίλης Λαμπρινός
Η συζήτηση αφορούσε τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν κινούμενοι στο Ηράκλειο οι άνθρωποι με μειωμένη όραση. Ένα από τα βασικότερα είναι και η παράνομη στάθμευση αυτοκινήτων σε θέσεις πάρκινγκ ΑΜΕΑ, στα πεζοδρόμια ή πάνω στις οδεύσεις για τους τυφλούς.
Ο Δήμαρχος Ηρακλείου απάντησε ότι γνωρίζει για το συγκεκριμένο πρόβλημα και η ρητή εντολή του στη δημοτική αστυνομία είναι να μη δείχνει την παραμικρή ανοχή σε τέτοια φαινόμενα.
Από την πλευρά τους, τόσο ο κ. Μαρκοστάμος όσο και ο πρόεδρος της Περιφερειακής Ένωσης Τυφλών Κρήτης κ. Παναγιώτης Γραμμενίδης, εξέφρασαν την ικανοποίησή τους για τις προσπάθειες του Δήμου Ηρακλείου να διευκολύνει την καθημερινότητα τους στην πόλη και ευελπιστούν να συνεχιστεί η καλή συνεργασία με τον Δήμο στα θέματα που αφορούν τους τυφλούς.
Ακολουθήστε το Cretanmagazine στο Google News και στο Facebook
![](https://www.cretanmagazine.gr/wp-content/uploads/2021/10/cretan-magazine41568594548894-2-e1633538926485.png)