Connect with us

Γεια, τι ψάχνεις;

Themata

Στn A1 ΕΠΣΗ η Γόρτυνα μετά από 15 χρόνια

Την επιστροφή της στην πρώτη τοπική κατηγορία μετά από 15 ολόκληρα χρόνια πανηγυρίζει η Γόρτυνα που “επιβίωσε” από τη διαδικασία των πλέι οφ της Α2 ΕΠΣΗ, λυγίζοντας στον άτυπο τελικό την αξιόμαχη Ομόνοια με 1-0 στο ουδέτερο γήπεδο της Αγίας Βαρβάρας.

Οι παίκτες της ομάδας των Αγίων Δέκα, έχοντας τη θερμή συμπαράσταση των φιλάθλων τους, κατάφεραν να επιβληθούν χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Δαλακιάρης στο 17’, ένα προβάδισμα που κράτησαν με νύχια και δόντια ως το φινάλε της αναμέτρησης.

Η ομάδα της Καλλιθέας, αν και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να στείλει έστω το παιχνίδι στην παράταση, δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες της και μοιραία έχασε την δυνατότητα να ανέβει για πρώτη φορά στην Α1. Το “χρυσό” γκολ για την Γόρτυνα προήλθε από εκτέλεση κόρνερ του Καουκάκη, κεφαλιά –πάσα του Μηναδάκη και σουτ του Δαλακιάρη ο οποίος νίκησε τον Κατσουλάκη.

Οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος κι έχασαν ευκαιρίες και για δεύτερο τέρμα, με καλύτερη το δοκάρι του Ξαγοραράκη στο 39’. Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στην επανάληψη με την Ομόνοια να παίρνει τα ηνία του ματς και να απειλεί με ισοφάριση.

Στο 66’ “ισοφάρισε” τα δοκάρια με την προσπάθεια του Νύκταρη. Η πίεση της Ομόνοιας έγινε πιο ασφυκτική στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Βαλαμούτσουνο να γίνεται ο μοιραίος παίκτης στο 87’, όταν αστόχησε από πολύ πλεονεκτική θέση. Στις καθυστερήσεις ο διαιτητής Κρασαγάκης απέβαλε τον Χιώτη της Ομόνοιας και τον Ντόκο της Γόρτυνας.