Γεια, τι ψάχνεις;

Creta

Ισόπαλο το ντέρμπι Γόρτυς – Α.Ε. Μοιρών 1-1

Ισόπαλο το Μεσαρίτικο ντέρμπι

Οι δύο ομάδες δεν μπήκαν καθόλου καλά στο ματς. Από τη μια η ομάδα της Γόρτυνας νωθρή και άτονη σαν σε φιλικό κι από την άλλη οι Μοίρες, σαφώς κατώτερες από προηγούμενα χρόνια, να προσπαθούν χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Έτσι το πρώτο μισάωρο πέρασε με κάποιες δυνατές μονομαχίες και χωρίς ίχνος φάσης για τις δυο ομάδες.

Στο 35′ πάντως από μια λάθος εκτίμηση στην άμυνα των Μοιρών, ο Μπατούνας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για γκολ, όμως το τελείωμα του δεν ήταν καλό, με την μπάλα να φεύγει τελικά άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ηλιάκης κυνήγησε μια φαινομενικά χαμένη μπαλιά που πήγαινε άουτ, κατορθώνοντας τελικά να τη γυρίσει στη μικρή περιοχή της ομάδας της Γόρτυνας κι ο επερχόμενος Προβιδάκης να βάλει τις Μοίρες μπροστά στο σκορ.Το γκολ το Μοιρών δεν φάνηκε να αφυπνίζει την ομάδα της Γόρτυνας που πάντως στο 45′ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει το ματς. Ο Νικηταράς ανετράπη μέσα στη μεγάλη περιοχή των Μοιρών, με το διαιτητή κ. Μαυρουδή να σφυρίζει αμέσως το πέναλτι. Ο ίδιος ο Νικηταράς ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, στέλνοντας όμως τη μπάλα πάνω από την οριζόντια δοκό του Σωπασή.
Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με τις Μοίρες μπροστά σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Γόρτυνας μπήκε με στόχο να ισοφαρίσει το ματς. Το κατόρθωσε στο 54, όταν σε φάουλ-γέμισμα λίγο κάτω από τη σέντρα, ο Αντωνάκης έπιασε μια εξαιρετική γυριστή κεφαλιά “κρεμώντας” το Σωπασή και φέρνοντας τις δύο ομάδες στα ίσια.

Κι ενώ θα περίμενε κανείς ότι αυτό το γκολ θα έδινε “φτερά” στους παίκτες του Γιάννη Κοντάκη , η ομάδα της Γόρτυνας επέστρεψε αδικαιολόγητα στο προ του γκολ παιχνίδι της.

Έτσι οι Μοίρες κρατούσαν εύκολα την ισοπαλία, ενώ σε δύο-τρεις περιπτώσεις βγήκαν και με αξιώσεις στην εστία του Ανδρικάκη.

Το ματς όδευε προς το τέλος του, όταν στο 89′ σε μια ωραία προσπάθεια των παικτών της ομάδας της Γόρτυνας ο νεοεισελθόν Φουντουλάκης λίγο έλλειψε να γίνει ο ήρωας του ματς, καθώς το δυνατό σουτ που επιχείρησε έφυγε ελάχιστα άουτ από το αριστερό “Γ” του ανήμπορου ν’ αντιδράσει Σωπασή.

Έτσι το τελευταίο σφύριγμα του κ. Μαυρουδή βρήκε τις δύο ομάδες να μοιράζονται γκολ και βαθμούς.

Αμέσως μετά το ματς ο προπονητής της ομάδας της Γόρτυνας κ. Γιάννης Κοντάκης , καθόλου ευχαριστημένος από την απόδοση των παικτών του δήλωσε στην σελίδα του σωματείου: “Άλλο ένα παιχνίδι που καταφέραμε, ξαναλέω καταφέραμε, με όλη τη σημασία της λέξης, να μην το κερδίσουμε. Ήμασταν πάρα πολύ μέτριοι, χωρίς καθόλου πάθος και αγωνιστικότητα.

Θεωρώ ότι οι παίκτες μου κυριεύτηκαν από άγχος γιατί θέλαμε οπωσδήποτε τους τρεις βαθμούς. Θεωρώ ότι όπως ήμασταν άτυχοι στο 45′ που χάσαμε το πέναλτι και θα μπορούσαμε να ισοφαρίσουμε πριν βγει το ημίχρονο, άλλο τόσο ήμασταν τυχεροί γιατί κατορθώσαμε να ισοφαρίσουμε σχετικά νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, πριν μας κυριέψει κι άλλο το άγχος του αποτελέσματος. Θεωρώ ότι αν δεν φτάναμε γρήγορα στην ισοφάριση μπορεί και να μην παίρναμε τίποτα από το σημερινό ματς. Από εκεί και μετά δεν γνωρίζω γιατί δεν ήμασταν ψύχραιμοι κι αποφασιστικοί να κάνουμε το 2-1 και να πάρουμε το ματς. Η μάχη της σωτηρίας συνεχίζεται και θεωρώ ότι είναι και πάρα πολύ δύσκολη, όσο εμείς δεν καθαρίζουμε το μυαλό μας και δεν αποφασίζουμε να παίζουμε έτσι ώστε σιγά-σιγά να παίρνουμε τα ματς. Αν δεν το κάνουμε, τότε για μας κάθε μας θα είναι τελικός κι αυτό είναι πολύ ψυχοφθόρο και για τους παίκτες και για τον προπονητή και για την διοίκηση της ομάδας. Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια στις Μοίρες. Πάμε για το επόμενο μεσσαρίτικο ντέρμπι.”

ΓΟΡΤΥΣ: Ανδρικάκης, Σταυρακάκης, Ξαγοραράκης, Φραγκιαδάκης, Σαβουιδάκης Στ., Κεφάκης, Αντωνάκης, Δημήτρης (46′ Μάλο), Ψωμάς(85′ Μηναδάκης), Νικηταράς(70 λτ Κυρλάκης), Μπατούνας(80′ Φουντουλάκης)

Μοίρες: Σωπασής, Μασέλης,Πολυμερίδης Ι, Πολυμερίδης χ,Καργάκης Α(72 Κουτσάκης), Καργάκης Χ, Καλεμάκης, Ιερωνυμάκης, Προβιδάκης(89 Σαββοιδάκης), Ηλιάκης, Κιόρι