Connect with us

ΘΕΜΑΤΑ

Το φεστιβάλ κινηματογράφου Ολυμπίας στον Κινηματογράφο “ΑΛΚΥΟΝΙΣ”

Δημοσιεύτηκε

στις

«Αλκυονίδες του Δεκέμβρη» στον Κινηματογράφο ΑΛΚΥΟΝΙΣ  new star art cinema


ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:

ΠΕΜΠΤΗ 11.12

16.00-17.00

ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ 14Η CAMERA ZIZANIO

17.00- 18.00

Επιλεγμένο πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους διαγωνιστικού του 17ου Φεστιβάλ Ολυμπίας Μυθοπλασίας, animation και ντοκιμαντέρ

  1. Ο καουμπόης στα χρώματα/The Cowboy – in color, animation, Trygve Nielsen, Norway, 2013, 7’
  2. Η κότα και η κάμπια/Caterpillar and Hen, animation, Michela Donini and Katya Rinaldi, Italy, 2013, 10′  
  3. Παγιδεύοντας το λιοντάρι/Catching a lion, Vladimir Kanic, Croatia-Canada, 2013, 7′  
  4. Πίσω από την κουρτίνα/Behind the Curtain,  Teemu Nikki, Finland, 2013, 7′

Αγγελική, Μαρία Σκουλά, Ελλάδα, 2014, 8’

18.15

  • Το πειραγμένο γκάζι/Booster, Daniel Lambo, Βέλγιο/Belgium, 2014, 82′

20.15

  • Ο Ματέι των ορυχείων/Matei Child Miner, Alexandra Gulea, Ρουμανία-Γερμανία-Γαλλία/Romania-Germany- France, 2013, 82′

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12.12

16.00-17.00

ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ 14Η CAMERA ZIZANIO


17.00- 18.00

Επιλεγμένο πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους διαγωνιστικού του 17ου Φεστιβάλ Ολυμπίας Μυθοπλασίας, animation και ντοκιμαντέρ

  1. Μιμί & Λίζα-Αντίο γκρίζο/Mimi & Lisa: Farewell Color Grey, animation, Katarina Keresova, Σλοβακία/Slovakia, 2013, 7′
  2. Μπλιάχ!/Yuk !, animation, Gabriel Jacquel, ΓαλλίαΒέλγιο/France-Belgium, 2014, 12’
  3. Το κοχύλι/A Shell, Maya Tiberman, Ισραήλ/Israel, 2013, 7′
  4. Μακριά/Away, Roland Ferge, Ουγγαρία/Hungary, 2014, 11′
  5. Ο κόσμος του Αντριέν/The World of Adrien, Katerine Giguère, Καναδάς/Canada, 2013, 11′

 18.15

  • Η λίγκα των παρανόμων/The Outlaw League, Jean Beaudry, Καναδάς/Canada, 2014, 90′

20.15

  • Μητέρα, σ’αγαπώ/Mother I Love You, Janis Nords, Λετονία/Latvia, 2013, 83′

 ΣΑΒΒΑΤΟ 13.12

16.00-17.00

ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ 14Η CAMERA ZIZANIO

17.00- 18.00

Επιλεγμένο πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους διαγωνιστικού του 17ου Φεστιβάλ Ολυμπίας Μυθοπλασίας, animation και ντοκιμαντέρ

  1. Λαμί/Lami, animation, Christophe Defaye and Olivier Defaye, Ιαπωνία- Γαλλία/Japan-France, 2013, 3′
  2. Το κατσαρολάκι του Ανατόλ/Anatole’s little saucepan, animation, Eric Montchaud, Γαλλία/France, 2014, 6’
  3. Σήμα κινδύνου/Vigia, animation, Marcel Barelli, Ελβετία-Γαλλία/Switzerland-France, 2013, 8′
  4. Ορφέας/Orpheus, Tina Smalcelj, Βοσνία-Ερζεγοβίνη/Bosnia & Herzegovina, 2013, 4’
  5. Η εκτέλεση/The execution, Petra Szocs, Ουγγαρία/Hungary, 2014, 14′
  6. Τα παιδιά του Θεού/Children of God, Ahmed Yassin, Ιράκ-Ηνωμένο Βασίλειο-Ολλανδία-Ουγγαρία/ Iraq-UK-Τhe Netherlands-Hungary, 2013, 10′

  18.15

  • Σάνα, η μουσική του λύκου/Shana-The Wolf’s Music, Nino Jacusso, Ελβετία-Καναδάς/Switzerland-Canada, 2014, 96′

20.15

  • Τα μπλούζ των σπασμένων λόφων/Broken Hill Blues, Sofia Norlin, Σουηδία/Sweden, 2013, 80′

 ΚΥΡΙΑΚΗ 14.12

14.00-15.00
ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ 14η CAMERA ZIZANIO

15.00- 16.00
Επιλεγμένες μικρού μήκους ταινίες του διαγωνιστικού προγράμματος του 17ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους, Μυθοπλασίας, animation και ντοκιμαντέρ.

  1. Μέσα απ’ τα βάθη/Out from the Deep, animation, Katrin Novakovic, Κροατία/Croatia, 2013, 7′ 
  2. Μπαμπάς/Papa, animation, Natalie Labarre, ΗΠΑ/USA, 2014, 6′ (Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Κινουμένων Σχεδίων)
  3. Σίσυ/Sissy, Siri Rutlin Harildstad, Νορβηγία/Norway 2013, 6′
  4. Όλα γίνονται/Anything goes, Steven Wouterlood, Ολλανδία/The Netherlands 2014, 6′ (Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας)
  5. Το Βαρέλι/The Barrel, Anabel Rodriguez Rios, Ηνωμένο Βασίλειο-Βενεζουέλα/UK-Venezuela, 2013, 11′ (Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους)

 16:00

  • Ένα μπιζέλι για σπίτι/Lola on the Pea, Thomas Meinemann, Γερμανία/Germany 2014, 90′,(Βραβείο Σκηνοθεσίας Ταινίας Μεγάλου Μήκους, Βραβείο ECFA)

 18:00

  • Μητέρα, σ’ αγαπώ/ Mother I Love You, Janis Nirds, Λετονία/ Latvia 2013, 83′, (Βραβείο Καλύτερης Ταινίας, Βραβείο Σεναρίου Ταινίας Μεγάλου Μήκους)

 20:00

  • Ίσως αύριο/ Maybe Tomorrow, Alex K. Lee, Αυστρία/ Austria 2013, 88′, (Βραβείο Kαλύτερης Tαινίας Mεγάλου Mήκους από την Παιδική Κριτική Επιτροπή)

 ΔΕΥΤΕΡΑ 15.12

16.00-17.00

ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ 14Η CAMERA ZIZANIO

17.00- 18.00

Επιλεγμένο πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους διαγωνιστικού του 17ου Φεστιβάλ Ολυμπίας Μυθοπλασίας, animation και ντοκιμαντέρ

 

  1. Στην άλλη πλευρά του δάσους/On the Other Side of the Woods, animation, Anu-Laura Tuttelberg, Εσθονία/Estonia, 2014, 10’
  2. Παιδιά του ασύλου: Τζαμίλα, αν μπορούσα να πετάξω/Asylum Kids: Jamila, if only I could fly, Jannik Hastrup, Δανία/Denmark, 2013, 11’, animation Το κονσέρτο/The concert, Ilias Florakis, Ελλάδα/Greece, 2014, 5′
  3. Με τη ροή του Δούναβη/Way of the Danube, Sabin Dorohoi, Ρουμανία/Romania, 2013, 13′
  4. Ήταν κάποτε ένα δέντρο/Once Upon a Tree, Marleen van der Werf, Ολλανδία/The Netherlands, 2013, 15′

 18.15-

Επιλεγμένο πρόγραμμα ταινιών μικρού και μεσαίου μήκους ντοκιμαντέρ διαγωνιστικού του 17ου Φεστιβάλ Ολυμπίας ντοκιμαντέρ

  1.  Μπέιζμπολ στη Αβάνα/Havana curveball, Marcia Jarmel & Ken Schneider, ΗΠΑ/USA, 2014, 55′
  2. Το λευκό μαύρο αγόρι/White black boy, Camilla Magid, Δανία/Denmark, 2012, 57′
  3. Χωρίς πατρίδα/No man’s land, Michael Graversen, Δανία/ Denmark, 2013, 29′
  4. Ημερολόγιο ταξιδιού/Diary of a journey, Piotr Stasik, Πολωνία/Poland, 2013, 54′

 ΤΡΙΤΗ 16.12

16.00-17.00

ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ 14Η CAMERA ZIZANIO

17.00- 18.00

Επιλεγμένο πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους διαγωνιστικού του 17ου Φεστιβάλ Ολυμπίας Μυθοπλασίας, animation και ντοκιμαντέρ

  1. Μουσαφίρης στην πόρτα μου/Guests at my home, animation, Oleg Fedchenko, Ουκρανία/Ukraine, 2013, 5′
  2. Φαντασιοπληξία/Imaginarium, animation, Pedro Resende, Carlos Quesada, Helene Vizcaino Cuenca, Ηνωμένο Βασίλειο-Ισπανία- Πορτογαλία- Γερμανία/UK-Spain-Portugal-Germany, 2014, 8′
  3. Γιος/Son, Kristoffer Kiorboe, Δανία/Denmark, 2014, 20′
  4. Η κυριαρχία της αγάπης/The Governance of Love, Adela Kaczmarek, Πολωνία/Poland, 2013, 13′

 18.15

  • Ένα μπιζέλι για σπίτι/Lola on the Pea, Thomas Heinemann, Γερμανία/Germany, 2014, 90’

20.15

  • Ο Ματέι των ορυχείων/Matei Child Miner, Alexandra Gulea, Ρουμανία-Γερμανία-Γαλλία/Romania-Germany- France, 2013, 82′

 ΤΕΤΑΡΤΗ 17.12

16.00-17.00

ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ 14Η CAMERA ZIZANIO

17.00- 18.00

  1. Επιλεγμένο πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους διαγωνιστικού του 17ου Φεστιβάλ Ολυμπίας Μυθοπλασίας, animation και ντοκιμαντέρ
  2. Ο άψογος κύριος Ευτύχης/The Impeccable Mr. Happy, animation, Kaisa Pentilla, Φινλανδία/Finland, 2014, 20’,
  3. Προαύλιο/Schoolyard, Rinio Dragasaki, Ελλάδα/Greece, 2013, 10′
  4. Καυτός ήλιος/Solecito, Oscar Ruiz Navia, Κολομβία-Γαλλία-Δανία/Colombia-France-Denmark, 2013, 20′

 18.15

  • Μητέρα, σ’αγαπώ/Mother I Love You, Janis Nords, Λετονία/Latvia, 2013, 83′ 

 ΑΛΜΠΟΥΜ ΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ/ΑΦΙΣΣΕΣ, ΠΕΡΙΛΗΨΕΙΣ & ΤΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

TO EVENT ΣΤΟ FACEBOOK

Σχολιασε

ΑΦΗΣΕ ΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Cretanmagazine